3kw Vita Spa Flow Thru Heater C2300-0010ET
https://www.spapartsvortex.eu/web/image/product.template/1539/image_1920?unique=2c5237d
Not Available For Sale
  • Brand
  • Element Material
  • Power kW
  • Product Type
  • Tube Length
  • Plumbing Size
  • OEM
This combination does not exist.
  • VISA
  • Mastercard
  • Paypal
  • Google Pay
  • Apple Pay
Product Description
Product Details:
  • Manufacturer: Thermcore
  • Power: 3.0kW, 230V
Specifications:
  • Material: Incoloy
  • Flow Detection: Set by pressure switch (no pressure switch supplied with the heater)
Compatibility:
  • Designed for Vita Spas
  • Replaces part codes C2300-0010ET and HT-TH21U (C2300-1008ET)
Connections & Fixings:
  • Hi-limit sensor pouch on the topside
Product Attributes
Brand : Vita Spa
Element Material : Incoloy
Power kW : 3.0kW
Product Type : Heater Tube
Tube Length : 365mm
Plumbing Size : 2"
OEM : Vita Spa
Product Attributes
Brand : Vita Spa
Element Material : Incoloy
Power kW : 3.0kW
Product Type : Heater Tube
Tube Length : 365mm
Plumbing Size : 2"
OEM : Vita Spa
Product Description
Product Details:
  • Manufacturer: Thermcore
  • Power: 3.0kW, 230V